وبلاگ جامع علمی
علمی-پژوهشی 
قالب وبلاگ

سابقه اختلالات اسكلتي –عضلاني به اوايل قرن هفدهم ميلادي بر ميگردد .زيرا اين اختلالات در اثر فشار واسترسهاي طولاني مدت ويا حركات تكراري در بافتهاي نرم بدن مانند اعصاب .عضلات.تاندونهاومفاصل ايجاد مي شدند. در قرن 19و20 ميلادي در اغلب كشورهاي توسعه يافته يك اپيدمي از اختلالات وعوارض اسكلتي عضلاني به وجود آمد وامروزه نيز از  آن به عنوان اپيدمي خاموش ياد مي شود.

طبق مطالعه سازمان ايمني وبهداشت حرفه اي آمريكا در سال 2000 هر سال 8/1 ميليون كارگر آمريكايي به اختلالات اسكلتي عضلاني ناشي از كار مبتلا ميشوند.

اختلالات اسکلتی عضلانی عمده ترین عامل از دست رفتن زمان کار ، افزایش هزینه ها و آسیب های انسانی نیروی کار به شمار می آید و یکی از بزرگترین معضلات بهداشت حرفه ای در کشور های صنعتی است.مطالعات مشخص کرده اند که علت بیش از نیمی از غیبت ها در محیط کار اختلالات اسکلتی – عضلانی می باشند. اختلالات اسکلتی – عضلانی مرتبط با کار معمولا باعث درگیری کمر، ستون فقرات گردنی و اندامهای فوقانی می گردد. این اختلالات شایع ترین بیماریها و آسیب های شغلی اند و علت اصلی از کار افتادگی کارگران را تشکیل می دهد. بیماریهای اسکلتي  – عضلانی 7 درصد کل بیماریها را در جامعه و 14 درصد مراجعین به پزشکان و 9 درصد موارد بستری در بیمارستان ها را به خود اختصاص می دهد. 62 درصد مبتلایان به بیماری های اسکلتی – عضلانی به نوعی دچار محدودیت حرکت هستند. اختلالات اسکلتی – عضلانی در ستون مهره ها ، اندام های فوقانی و تحتانی صورت می گیرد که در اثر مواجهه دراز مدت و کوتاه مدت به وجود می آید.

اختلالات اسکلتی دلیل 3/1 در خواست های غرامت ناشی از کارميباشدودرآمریکا 60 درصداز کل موارد جدید بیماری مربوط به اختلالات اسکلتی عضلانی است.دراروپا برآورد می شود 40 میلیون کارگر مبتلا به این اختلالات هستند.در سال 1370 تا 1373 بیماری اسکلتی عضلانی علت 4/14 درصد از کار افتادگی شغل در کشور بوده است.

 

 ستون فقرات در انسان از 34 - 33 مهره استخوانی تشکیل یافته است که 24 عدد آنها آزاد و نسبت به یکدیگر متحرک هستند. 5 عدد آنها به هم متصل شده و استخوان خاجی را تشکیل می‌دهند.و5 - 4 عدد از مهره‌ها نیز به یک قطعه استخوان به نام دنبالچه تبدیل شده‌اند. بنابراین تعداد مهره‌ها در افراد بالغ به 26 قطعه تبدیل می‌گردد.
طول ستون مهره‌ها در مردان 70 سانتیمتر و در زنان 60 سانتیمتر است و 4/1 طول یک ستون مهره‌ای را دیسکهای بین مهره‌ای تشکیل می‌دهند.

 

ارگونومی:علم تناسب شرایط محیط کاروابزاربا قابلیتهای بدن کارگر.

وضعیت خنثی:وضعیت خنثی،بهترین وضعیتی که کمترین فشار بر روی بدن وارد می شود.برای مثال در حین ایستادن سر باید در امتداد شانه،شانه ها در امتداد لگن،لگن درامتداد مچ پا و آرنج ها طرفین بدن باشند.

وضعیت نامناسب:انحراف از وضعیت طبیعی بدن وخنثی بدن.در وضعیت خنثی کمترین استرس بر روی بدن وارد   می شود.وضعیت نامناسب شامل دسترسی به پشت یا بالای سر،چرخیدن،خم شدن به جلو یا عقب،چماتمه زدن وزانو زدن می باشد.کار کردن به طور مکرر دراین وضعیت ها منجر به ایجاد خستگی،دردوآسیب های عضلانی-اسکلتی می شود.

رگ به رگ شدگی:کشیدگی بیش از حد یک لیگامنت،که منجر به پارگی آن می شود

 

اپیکندولیت:التهاب تاندون ها در ناحیه آرنج،اگر این التهاب در قسمت خارجی آرنج باشد،نام دیگر آن آرنج تنیس بازان است.در صورتی که التهاب درقسمت داخل آرنج باشد،آرنج گلف بازان نامید می شود.

 

بافت نرم:بافتی که اعضاء وارگانهای بدن را حفاظت،احاطه ومرتبط می کند.

 

 سندروم دهانه خروجي قفسه سينه:

 

سندروم دهانه خروجي قفسه سينه بيماري اختلال اعصاب و عروق شانه و قسمتهاي بالايي بازو مي با شد كه در اثر آسيبهاي تجمعي به وجود مي آيد.در اين سندروم اعصاب و عروق خوني گردن و شانه زير استخوان تر قوه گير افتاده و فشره مي شوند. علايم شامل كرختي واحساس خواب رفتگي و زدن نبض به وجود ميايد.

 

 

بورس: بورس ها کیسه های سروزی هستند که توسط غشای سینوویال مفروش شده اند حرکت مفصلی را تسهیل می کنند بورس های ممکن است ملتهب شوند که در این قسمت به آن بورسایتیس (Bursitis) گویند در بعضی از نواحی مانند بین پوست و پاتلا و بین پوست و زائده و اولکرانون وجود دارد.

 

مانند:شانه،آرنج،زانو،این بالشتکها(بورس) باعث تسهیل حرکات در این قسمتها می شوند.

 

 

اعصاب:الیاف نواری شکل که کنترل حرکات بدن ودرک حس هایی مانند بینایی ولامسه حین انجام کاررا انجام می دهند.

 

 

 التهاب تاندون عضلاني –وتري در مفاصل شانه:  

 

التهاب تاندون عضلاني –وتري در مفصل شانه شايع ترين التهاب تاندون يا بورسيت مي باشد كه بيشتر از 4 تاندون مفصل شانه را دچار مي كنداين تاندون ها بازو را به داخل-خارج و بالاي شانه مي چرخاند. علايم اين بيماري شامل درد در ناحيه شانه است كه به گردن يا بازو منتشر نمي شود .

 

اختلالات ناشی از آسیب تجمعی(CTD:

 

آسیبی که در یک دوره زمانی به دلیل تکرارآن روی قسمتی از بدن پیشرفت می کند،مانند کمر،دست،مچ یا بازو عضلات ومفاصل تحت تاثیر قرار گرفته وتاندون ها ملتهب شده و اعصاب فشرده می شوند که منجر به محدود شدن جریان خون در آن منطقه می شود.

 

 

التهاب:پاسخ محافظتی بدن به عفونت یا آسیب که علایم شامل تورم،قرمزی،دردواحساس گرمی در آن ناحیه است.

 

اختلال:یک وضعیت پزشکی که قسمتی از بدن عملکرد طبیعی خود راندارد.

میولوژِی: مطالعه عضلانی را میولوژی (MYOLOGY) گویند. در بدن انسان حدود 600 عضله وجود دارد. و همچنین 2/1 وزن بدن را تشکیل می دهند.

 

مفا صل : به طور کلی محل اتصال دو استخوان به یکدیگر را مفصل  می نامند.(ناحیه ای که دو استخوان به هم متصل شده واجازه حرکت به بدن را می دهند یک مفصل توسط لیگامنت وغضروف تشکیل شدهاند).

 مفصلها انواع مختلف دارند، اما به طور کلی می توان آنها را   به دو دسته تقسیم کرد:

 دسته اول مفصلهایی که حرکت زیاد دارند، یعنی دو استخوان می توانند در محل اتصال تحرک زیادی  داشته باشند، مانند : مفصل آرنج، زانو،مچ دستها، و پاها،

دسته دوم مفصلهایی که مثل استخوانهای جمجمه و پا حرکت بسیار مختصری دارند، مانند: مفصلهای بین مهره ها،

آرتریت: التهاب یک مفصل یا مفاصل در بدن.

بورسیت:التهاب یا تحریک بورس هاکه منجر به تورم،وسفتی ودرددراین نواحی می شود.

 

تریگرتایم:مدت زمانی که فرد میتواند به صورت ایمن با یک ابزار مرتعش کار ند،که بستگی به میزان ارتعاش دستگاه دارد.

 

تاندون:ماده ای سخت شبیه طناب که عظلات را به استخوانها متصل می کند.تاندونها کشیده نمی شوند،به همین دلیل نیرو یاچرخش اضافی ممکن است سبب پرگی آنها شود.

 

تاندونیت یاالتهاب زرد پي:

 

تاندونيت يا التهاب زرد پي آماس و تورم زرد پي است كه با علايمي مانند درد –ورم  و سوزش همراه است.یا به عبارتیالتهاب یا پارگی الیاف تاندون که منجر به درد وگاهی اوقات تورم می شود.

لیگمانت:الیاف بلند نوار مانند که یک استخوان را به استخوان دیگرمتصل شده اند.جهت تشکیل مفصل.

کشیدگی:آسیبی که در نتیجه کشیدگی لیگامنت ها،تاندونهاوعضلات ایجاد می شود.

 

التهاب غلاف زرد پي یا(تنوسينوويت):

التهاب غلاف سينوويال را تنوسينوويت مي گويندكه ناشي از انجام حركات تكراري است. زيرا در اثرتكرارزيادغلاف سينوويال تحريك شده ومايع سينوويال بيشتري ترشح مي كند. بدين صورت مايع اضافي در غلاف تجمع مي يابد و از حركات غلاف در تاندون جلو گيري مي كند و موجبات تورم و درد آن را فراهم مي آورد

 

 

گانگرن:مرگ و از بین رفتن بافت بدن در نتیجه عدم خون رسانی به آن ناحیه.

 

سندروم ارتعاش دست بازو((HAVS:

ارتعاش(عموماناشی ازیک ابزار دستی)که ازطریق دست- بازووسایر قسمت های بدن می رود.شایعترین آسیب شغلی به علت ارتعاش سگمنتال است.

 

 

تنوسينوويت عضله ي دو سر:

 

در اثر كشيده شدن مكرر تاندون بلند عضله دو سر در محلي كه از ناودان دو سر عبور مي كند و در اثر خم شدن هاي مكرر آرنج تنوسينوويت عضله دو سر ايجاد مي شود. افراد مبتلا به اين بيماري داراي دردي در قسمت قدامي شانه مي باشند كه به سمت پايين عضله دو  سر در بالاي آرنج تير مي كشد.

 

ارتعاش کل بدن:

وضعیت های کاری که شامل نشستن،ایستادن،یادراز کشیدن روی یک سطح مرتعش باشد.مواجهه ی زیادی می تواندمنجر به کمر دردشود.(مثل رانندگی کامیون)

 

 

 سندروم تونل كوبيتال:

 

اين سندروم نوروپاتي عصبي اولنا يا زند زيرين است كه در ناحیه ساعد يا آرنج ديده مي شود.به دام افتادن عصب اولنا  درمجراي كوبيتال به علت ضربه مستقيم مي تواند دليل اين سندروم باشد.دراين سندروم بيمار از درد، سوزش، بي حسي و مور مور شدن انگشتان كوچك و انگشتري شكايت دارد و هنگام بر داشتن اشيا كوچك با شست و انگشت سبابه دچار مشكل مي شود. سندروم تونل كوبيتال احتمالا در اثر تكيه دادن آرنج بر روي سطح تخت و يا لبه تيز وكارهايي كه مستلزم خم كردن مكرر آرنج است يا هنگام وارد شدن ضربات مكرر به شيار اولناايجاد مي شود.

 

 

 

 

سندروم مجراي راديال:

 

سندروم مجراي راديال كه با نام سندروم بين استخوان خلفي يا سوپيناتور نيز معروف است در اثر پروناسيونن سوپيناسيون و انحراف راديال با باز كردن مكرر يا ناگهاني آرنج ايجاد مي شود. زيرا اين حركات به عصب راديال فشار آورده وبه عضله سوپيناتور آسيب مي رساند.افراد مبتلا به  اين بيماري از نيروي چنگش ضعيف دست و باز كردن ضعيف مچ دست شكايت دارند. وعلامت حسي خاصي در انگشتان آنها وجود ندارد .كارگران ساختماني كه با بازو هاي مستقيم چكش مي زنند يا اشياءو مصالح ساختماني را بلند  مي كنند نوازندگان و بيس باليستها از جمله افرادي هستند كه در معرض اين بيماري مي باشند.

 

 

 

سندروم تونل كارپ:

 

سندروم تونل كارپ كه به اختصار CTS ناميده مي شودشايع ترين نوروپاتي فشاري است كه در مچ دست ايجاد مي شود.تونل كارپ مجراي مچ دست است كه استخوانهاي مچ دست –كف و ليگامان عرضي مچ سقف اين مجرا را تشكيل مي دهد. از اين مجرا عصب مديان و تاندونهاي خم كننده انگشتان عبور مي كنند. سندروم تونل كارپ يك بيماري چند عاملي است كه در ايجاد آن اندازه مجراي مچ دست –عوامل هورموني-تروما-فعاليتهاي فيزيكي و...داراي نقش مهمي است ولي آمار نشان مي دهد كه47درصد از كل موارد CTS مربوط به كار است. بيمار اغلب از سوزش سنگيني و كرختي سه انگشت اول در هنگام شب شكايت دارد. به گونه اي اين علايم بيمار را از خواب بيدار مي كندو احساس مي كند كه انگشتانش ورم كرده است كه البته ورم انگشتان در معاينات ديده نمي شود.علاوه بر علايم ياد شده ممكن است در هنگام در دست گرفتن اشياءضعف داشته باشد.

 

 

   

كيست گانگليوني:

 

كيست گانگليوني شكلي از اختلال غلاف زرد پي است كه در آن به علت ترشح بيش از حد مايع سينوويال غلاف متورم شده در زير پوست غالبا در مچ ايجاد برآمدگي مي شود و درمان آن آسپيره  كردن يا جراحي است اين گونه كيست ها بعد از ضربات حاد در مفصل و تاندون هاي تخريب شده و بيمار مشاهده مي شود.شايع ترين محل آن پشت مچ دست مي باشد. گرچه بندرت در جلوي مچ كف دست و انگشتان نيز ممكن است ديده شود

 

سندوم كانال گايون:

 

 

در اين سندروم به علت آسيب شاخه كف دستي عصب اولنار علاِِيمي مانند بي حسي و اختلالات حركتي در دست و مچ رخ مي دهد هنگامي كه از دست بعنوان چكش استفاده مي شود فشارزيادي روي برجستگي هيپوتنار وارد مي شود كه اين عمل احتمال ايجاد سندروم گايون را زياد مي كند وقتي در اين سندروم شاخه حركتي عمقي در گير شود ضعف عضلات بين استخواني و لومبريكال هاي سوم و چهارم رخ مي دهد احساس گزگز و سوزش در محدوده عصب دهي اولنار از جمله علايم اين سندروم است .اين حالت در كارگران خط توليد وسايل الكترونيكي وجواهر سازي و ماشين كار ها ديده مي شود

تاندونیت روتیتورکاف:

شایعترین اختلال شانه که به دلیل التهاب،دردوتورم یکی از تاندونها روتیتورکاف می باشد.

پارگی روتیتور کاف:

پارگی درروتیتورکاف به دلیل فشار روی شانه.این پارگی می تواند سبب شود که فعالیت های عادی دشوار ودردناک شود.

شایعترین علت بروز غیبت های ناشی از کار:بعد از اختلالات تنفسی کمردردهای محیط کار می باشد.

 

شاخص سفالیک:

نسبت پهنای سر به حداکثر عمق آن ازجلو تاپشت سر

 

 

ارگونومی کلان یا ماکروارگونومی:

تازه ترین جزءارگونومی است.که تعامل انسان،محیط،ماشین وسازمان می نامند.

انگشت ماشه ای:

یک اصطلاح شایع جهت التهاب تاندون یا غلاف تاندون که سبب قفل شدن و دردناک شدن انگشتان هنگام خم کردن انها می شود.دلیل ان می تواند به علت فشارهای مکرر روی یک انگشت باشد،مثلا استفاده از یک ماشه ابزار.

 

 

گردآوری توسط خلیل اعظمی دانشجوی کارشناسی ارشد HSEدانشگاه علوم وتحقیقات تهران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            

[ سه شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ ۲۳:۳۵ بعد از ظهر ] [ خلیل اعظمی ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان

دراین وبلاگ موضوع خاصی رادنبال نخواهیم کرد.باامید به اینکه مطالب مورد عنایت شما واقع گردد.
ولی بیشتر بحثهای روز را که پرکاربردندوعمومیت زیادتری دارندراسعی خواهیم کرد بسط دهیم.
امکانات وب

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکسدریافت كد ساعت